Ιστορία

Το κτίριο του 2ου Δημοτικού Σχολείου είναι ένα κτίριο  γεμάτο ιστορία. Σύμφωνα με τον εφημέριο του Αγίου Κωνσταντίνου παπά Γιάννη Γιαννόπουλο οι πρόσφυγες της Μικράς Ασίας που είχαν εγκατασταθεί στο συνοικισμό έδιναν μεγάλη σημασία στη μόρφωση των παιδιών τους, γι αυτό προσπάθησαν να αποκτήσει η περιοχή δικό της διδακτήριο. Ιδρύουν το "ΦΙΛΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΝΕΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ" ο οποίος ανάλαβε με πολλές ενέργειες την ανέγερση  του Δημοτικού Σχολείου.

Στις 6 Οκτωβρίου 1957 μπήκε ο θεμέλιος λίθος , έγινε αγιασμός και άρχισε το χτίσιμο του σχολείο. Στην αρχή με χρήματα που είχε συγκεντρώσει ο σύλλογος και τελείωσε το 1958 με χρήματα που έδωσε ο κρατικός φορέας.

Σήμερα το 2ο Δημοτικό σχολείο Ναυπλίου είναι ένα σχολείο δημιουργικό με οικολογικές ανησυχίες, λειτουργεί με 14 τμήματα και φοιτούν 306 μαθητές.